انجمن ایرانی روابط بین الملل

به سال 1382 شماری از استادان برجسته رشته روابط بین الملل کشور که با استادان این رشته در سطح بین المللی تعامل و همکاری داشتند به این فکر افتادند که با هم اندیشی یکدیگر اقدام به تاسیس انجمنی کنند که همکاریهای علمی در این رشته را در داخل کشور نهادینه کند. در این راستا، دکتر مهدی ذاکریان با دیگر همکاران خویش به این تصمیم رسیدند که برای شکل دهی به این مهم با استادان دیگری در داخل و خارج از کشور مشورت نموده و طرحی برای ارایه تهیه کنند. به همین روی گروهی از استادان دانشگاه در کنار هم قرار گرفتند تا هیات موسس شکل گیرد.

دکتر محمد جواد ظریف،دکتر داود باوند،دکتر سید جواد امام جمعه زاده،دکتر سید حسین سیف زاده،دکتر احمد نقیب زاده و دکتر محمد رضا تخشید از جمله اعضای اصلی و کلیدی هیأت مؤسس این انجمن بودند.

این گروه از استادان این رشته به عنوان هیات موسس تقاضای خود را به وزارت علوم ارایه دادند. این طرح و اسامی شرکت کنندگان در آن بارها از سوی وزارت علوم با رایزنی با نماینده هیات موسس مورد بحث و بررسی قرار گرفت که سرانجام پس از طی مراحل اداری در سال 1385 به تصویب وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری رسید.

 

از جمله اهداف اولیه موسسان این انجمن می توان به تقویت ارتباطات استادان این رشته و ارتقاء موقعیت و جایگاه رشته روابط بین الملل در داخل و نیز تقویت نگاه ایرانی به روابط بین الملل و تقویت همکاریهای بین المللی اشاره نمود. گسترش، پیشبرد و ارتقای علمی – کاربردی دانشگاهیان و مجریان تصمیم گیرنده کشور و توسعه کیفی نیروهای متخصص و بهبود بخشیدن به امور آموزشی و پژوهشی در زمینه های روابط بین الملل، علوم سیاسی و مطالعات بین المللی از جمله اهداف بنیادی انجمن است.

 

 

اساسنامه
برابر با اساسنامه مورد تایید و تصویب وزارت علوم و مصوب در هیات موسس، انجمن ایرانی روابط بین الملل اقدامات زیر را به عمل خواهد آورد:
1. انجام تحقیقات علمی و فرهنگی در سطح ملی و بین المللی
2. همکاری با نهادهای اجرایی، علمی و پژوهشی
3. ترغیب و تشویق پژوهشگران و تجلیل از پژوهشگران و استادان ممتاز
4. ارایه خدمات آموزشی، پژوهشی و کاربردی
5. برگزاری گردهمایی علمی در سطح ملی،‌منطقه ای و بین المللی
6. انتشار کتب و نشریات علمی
7. همکاری علمی – آموزشی با دانشگاهها و مراکز پژوهشی خارج از کشور که در زمینه روابط بین الملل فعالیت می کنند.

طی سال های 1386-1389 آقای دکتر مهدی ذاکریان ریاست انجمن را به عهده داشتند. ایشان در دور دوم نیز به عنوان رییس انجمن انتخاب شدند. در دور دوم پس از اعمال تغییراتی در انجمن به دلیل سفر مطالعاتی آقای دکتر ذاکریان آقای دکتر ارسلان قربانی شیخ نشین به ریاست انتخاب شدند.

این انجمن در برگزاری همایش ها و نشست های مربوط به حوادث روز سیاسی بسیار فعال می باشد. هم چنین کارگاه های آموزشی جهت ارتقای سطح دانش دانشجویان برگزار می نماید.  انجمن دارای فصل نامه های پژوهشی و نشریات می باشد.

 جهت ارتباط با انجمن می توانید به آدرس سایت انجمن روابط بین الملل مراجعه فرمایید 

<   >

 

/ 0 نظر / 125 بازدید