مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ سیده رقیه حسنی مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
آرشیو وبلاگ
      پورتال ( پرتال ) علوم سیاسی و روابط بین الملل ()
ایران . زنان در عرصه ی سیاست، علم، علوم سیاسی نویسنده: سیده رقیه حسنی - سه‌شنبه ۳ امرداد ،۱۳٩۱

همیشه معتقد بوده ام که زنان را نباید از جامعه سوا دانست و به شدت مخالف عنوان هایی چون زنان در عرصه ی سیاست ، زنان در عرصه ی اجتماع، نقش زنان در انقلاب ... ، زنان و کارافرینی و ... بوده ام. به این دلیل که این کار را به معنای صحه گذاشتن بر این که" زن از بشریت جدا می باشد و بنابراین حالا می آییم و نقش او را در رخدادهایی که توسط بشر رقم زده شده اند بررسی می کنیم" می دانسته ام. فکر می کنم خود این تفکیک آسیب زا می باشد. و زن امروز در هر کجای دنیا، مثلا در ایران خودمان باید بداند که به عنوان یک انسان، یک شهروند، یک فردی که حق زندگی به او داده شده است چگونه زندگی خود را انتخاب کند، چگونه در اجتماع یا سیاست یا عرصه ی علمی حضور داشته باشد. اما متاسفانه علی رغم آمارهایی که از افزایش حضور زنان در این عرصه ها داده می شود، بر این باورم که وضعیت زنان در ایران و به طور کلی در جهان سوم قابل مقایسه با کشورهای پیشرفته نمی باشد. چندی پیش به مشاهده ی کنفرانسی که توسط دانشگاه ییل برگزار شده بود می پرداختم. یک نکته ی جالب توجه برایم این بود که تعداد زنان سخنران اگر بیشتر از مردان نبود، کمتر هم نبود. البته سخنرانی یک زن در مجالس مختلف به معنای موفقیت زن یا زنان نیست. این کنفرانس توسط دانشگاه ییل که یکی از برترین دانشگاه های دنیا می باشد برگزار شده بود ، مسلما سخن رانان باید حرف های تازه ای در عرصه ی علمی برای گفتن داشته باشند. این در حالی است که در ایران شاهد زنان زیادی هستیم که از دانشگاه مدرک می گیرند و تنها مدرک میگیرند. مثلا ممکن است زنی در ایران مدرک دکترا در علم سیاست بگیرد اما قادر به ارائه ی تحلیل های خوبی نباشد. وقتی این مساله را مطرح می کنم قصدم توهین به زنان ایران نیست. چرا که خودم هم در ایران زندگی می کنم. و می دانم که بسیاری زن ها خود را بسیار موفق دانسته و این ادعای مرا قبول نداشته باشند. اما قبول یک ضعف نقطه ای است که باعث رشد می شود و انسان با اگاهی از ضعف خویش در صدد رفع و رجوع آن بر می آید. البته قصدم به رقابت کشیدن زنان و گوشزد به آنان برای پیشی گرفتن از مردان هم نیست. چرا که به نظرم حماقتی بی حد و حصر می باشد. لزومی برای رقابت، خصومت یا این قبیل مسائل نیست. مساله زن هایی است که می خواهند موفق باشند و به دلیل ضعف های شخصیتی یا فرهنگ خانواده ها یا فرهنگ موجود در جامعه به میزان کمی از موفقیت تن می دهند و واقعا به اینکه می توانند موفقیت های بیشتری را از آن خود کنند آگاه نیستند. سعی کردم تنها اشاره ای به یک مساله ی موجود کرده باشم. چرا که بسط این مساله نیاز به یک پژوهش گسترده ی میان رشته ای دارد.

  نظرات ()
مطالب اخیر پورتال جامع ولایت علی ع عشق به همه خوبی های عالم است نبودن منطق در جولانگاه تعصب جایگاه قانون در جامعه ی ما ایران . زنان در عرصه ی سیاست، علم، علوم سیاسی وضعیت فارغ التحصیلان علوم سیاسی در ایران lمعرفی اساتید برتر علم سیاست lمعرفی اساتید برتر علم سیاست lمعرفی اساتید برتر علم سیاست معرفی اساتید برتر علم سیاست
کلمات کلیدی وبلاگ موضوعی (۱۱) اشخاص حقوقی (۱٠) علوم سیاسی (۱) پیش فرض (۱) اینترنت وب جامعه و فضای مجازی (۱) جامعه، سیاست، (۱) زن (۱) موفقیت (۱) آینده (۱) علاقه (۱) شغل (۱) تعصب (۱) فرضیه (۱)
دوستان من   پرتال زیگور طراح قالب