مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ سیده رقیه حسنی مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
آرشیو وبلاگ
      پورتال ( پرتال ) علوم سیاسی و روابط بین الملل ()
lمعرفی اساتید برتر علم سیاست نویسنده: سیده رقیه حسنی - سه‌شنبه ٢٠ تیر ،۱۳٩۱

جهت آشنایی بیشتر دانشجویان گرامی با اساتید این رشته و مطالعه ی آثار گرانقدر آنان نام برخی از آنان در زیر آورده می شود: 

دکتر ابوالقاسم طاهری، دکتر نقیب زاده، دکتر بشیریه، دکتر عالم.

البته نیاوردن نام برخی دیگر از اساتید محترم به دلیل عدم آشنایی اینجانب با ایشان می باشد.

  نظرات ()
lمعرفی اساتید برتر علم سیاست نویسنده: سیده رقیه حسنی - دوشنبه ۱٩ تیر ،۱۳٩۱

دکتر حمیرا مشیر زاده

ایشان یکی از استادان صاحب نام کشورمان در علم سیاست و روابط بین الملل می باشند. تحصیلات خود ر ادر مقطع کارشناسی علوم سیاسی از دانشگاه تهران ونیز کارشناسی ارشد ودکترای روابط بین الملل باز هم از همین دانشگاه دریافت نمودند. دارای کتاب ها و مقالات بسیار زیادی می باشند که از جمله کتاب ها می توان به :

نظریه اجتماعی سیاست بین الملل

نظام جهانی اقتصاد ، سیاست و فرهنگ

مقدمه ای بر مطالعات زنان

سیاست میان ملت ها: تلاش در راه قدرت و صلح

چرا انسان ها شورش می کنند

درامدی نظری بر جنبش های اجتماعی

تحول در نظریه های روابط بین الملل

از جنبش تا نظریه ی اجتماعی: تاریخ دو قرن فمینیسم

و از جمله مقالات به :

چرخش در سیاست خارجی ایالات متحده و حمله به عراق

گفتگوی تمدن ها از منظر سازه انگاری

سیاستی دگر در راه است؟

جنبش زنان و مفاهیم بنیادین سیاست

اشاره کرد. کتاب ها و مقالات ایشان از جمله منابع مهم برای مطالعه ی علم سیاست و روابط بین الملل می باشند.

  نظرات ()
lمعرفی اساتید برتر علم سیاست نویسنده: سیده رقیه حسنی - یکشنبه ۱۸ تیر ،۱۳٩۱

دکتر حمید عنایت

ایشان را پدر علم سیاست ایران لقب داده اند و به حق شایسته ی این عنوان می باشند.

ایشان مترجم حوزه ی فلسفه ی سیاست نیز بودند. مدرک کارشناسی را از دانشکده ی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران دریافت کردند. و کارشناسی ارشد و دکترای خود را از دانشگاه لندن دریافت نمودند. 

 دارای اثار و تالیفات بسیار می باشند که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اندیشه ی سیاسی غرب

جهان از خود بیگانه

اندیشه ی سیاسی در اسلام معاصر

شش گفتار درباره ی دین و جامعه 

  نظرات ()
معرفی اساتید برتر علم سیاست نویسنده: سیده رقیه حسنی - یکشنبه ۱۸ تیر ،۱۳٩۱

دکتر الهه کولایی

الهه کولایی استاد علوم سیاسی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران[۲]، و عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی و شورای هماهنگیمجمع زنان اصلاح طلب است

و در رشته روابط بین‌الملل در دانشگاه تربیت معلم تحصیل کرد و در این رشته دکترا گرفت. سپس مدتی در روزنامه اطلاعات روزنامه‌نگاری کرد و بعد در وزارت خارجه ایران مشغول به کار شد. پس از آن مدیر آموزش و معاون آموزشی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران شد و همزمان در چند دانشگاه دیگر نیز تدریس می‌کرد.

ایشان دارای سوابق اجرایی زیادی می باشندو از زنان پژوهشگر فعال در عرصه ی سیاست می باشند. ایشان یک دوره سابقه ی یک دوره نمایندگی را نیز دارا هستند.

ایشان دارای کتاب ها و مقالات زیادی می باشند که کتاب های " افسانه انقلاب های رنگی " "سیاست و حکومت در آسیای مرکزی" و " بازی بزرگ در آسیای مرکزی" از جمله تالیفات اخیرشان می باشند.

علاقمندان می توانند جهت آشنایی بیشتر با ایشان به ویکیپدیا مراجعه فرمایند.

  نظرات ()
معرفی اساتید برتر علم سیاست در ایران نویسنده: سیده رقیه حسنی - یکشنبه ۱۸ تیر ،۱۳٩۱

استاد صادق زیبا کلام

صادق زیبا کلام  از اساتید و پژوهشگران فعال معاصر به شمار می رود. 

(متولد ۱۳۲۷) فعّال، پژوهشگر و تحلیل‌گر سیاسی است. وی دارای مدرک دکترای علوم سیاسی از دانشگاه برادفورد انگلستان و عضو هیات علمی دانشگاه تهران است.

دیدگاه سیاسی:

او از حامیان اکبر هاشمی رفسنجانی شمرده می شود.

کتاب ها:

 • ما چگونه، ما شدیم: ریشه یابی علل عقب ماندگی در ایران، صادق زیبا کلام، تهران: روزنه
 • هاشمی بدون روتوش: پنج سال گفتگو با هاشمی رفسنجانی، صادق زیبا کلام، فرشته سادات اتفاق فر، تهران: روزنه
 • جامعه شناسی به زبان ساده،‌ صادق زیبا کلام، تهران: روزنه
 • مقدمه ای بر انقلاب اسلامی، صادق زیبا کلام، تهران: روزنه
 • فرهنگ خاص علوم سیاسی (دربرگیرنده کلیه اصطلاحاتی که به "ایسم"ختم می شوند)، حسن علیزاده، صادق زیبا کلام (مقدمه)، تهران: روزنه
 • سنت و مدرنیته: ریشه یابی علل ناکامی اصلاحات و نوسازی سیاسی در ایران عصر قاجار، صادق زیبا کلام، تهران: روزنه
 • از دموکراسی تا مردم سالاری دینی: نگرشی بر اندیشه سیاسی شریعتی و زمانه او، صادق زیبا کلام، تهران: روزنه
 • تحولات سیاسی و اجتماعی ایران 1320 - 1322، صادق زیبا کلام، تهران: سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت)
 • قربانیان، وقایع نگاری فرازها و فرودهای جنبش نوخاسته اصلاحات، صادق زیبا کلام، امیرهوشنگ شهلا، تهران: قطره
 • آذری غریب، صادق زیبا کلام، نصیر عبادپور (به اهتمام)، تهران: بیدگل
 • نهادها و اندیشه های سیاسی در ایران و اسلام، حمید عنایت، صادق زیبا کلام (مصحح)، تهران: روزنه
 • از هانتینگتون و خاتمی تا بن لادن: برخورد یا گفتگو میان تمدن ها؟، صادق زیبا کلام، تهران: روزنه
 • مبانی علم و سیاست، مرتضی صادقی، جواد شفیع پور، حسین عنایت مهدی، صادق زیبا کلام (زیرنظر)، تهران: رهپویان شریف
 • افلاطون، توماس هابز، جان لاک، جان استوارت میل و کارل مارکس: پنج گفتار در باب حکومت، صادق زیباکلام، تهران: روزنه
 • ایران در عصر نادر، مایکل اکسورتی، صادق زیباکلام (مترجم)، سیدامیر نیاکویی (مترجم)، تهران: روزنه
 • گفتن یا نگفتن
 • توهم توطئه
 • هاشمی رفسنجانی و دوم خرداد
 • عکسهای یادگاری با جامعه مدنی
 • یادداشت‌های انقلاب
علاقمندان جهت آشنایی بیشتر با ایشان می توانند به ویکیپدیای فارسی مراجعه فرمایند. سایت ایشان هم مرجع خوبی برای علاقمندان جهت آشنایی با ایشان و تحلیل های به روزشان می باشد.

 

 

  نظرات ()
اتاق های فکر نویسنده: سیده رقیه حسنی - یکشنبه ۱۱ تیر ،۱۳٩۱

در تعریف کلی از اتاق‌های فکر،این مراکز بعنوان گروه یا موسسه‌ای که برای انجام‌ تحقیقات عمیق و حل مشکلات،بویژه در زمینه‌های فناورانه،استراتژی اجتماعی و سیاسی یا امور نظامی سازماندهی شده‌اند،معرفی می‌شود.در یک تعریف عام دیگر از اتاق‌های فکر، گفته شده است که این اتاق‌ها گروهی از افرادی هستند که متعهد به انجام تحقیقات باکیفیت و سطح بالا در خصوص شماری از موضوعات مختلف می‌باشند.این افراد معمولا در آزمایشگاه‌های نظامی،شرکت‌ها یا سایر موسسات فعالیت می‌نمایند.واژه اتاق فکر معمولا به‌ سازمانی اطلاق می‌شود که فعالیت آن،حمایت از نظریه‌پردازان و روشنفکرانی است که برای‌ ارایه تحلیل یا پیشنهادات راهبردی تلاش می‌کنند.

اما در تعریف سیاسی،اتاق فکر موسسه‌ای است که در آن محققان به انجام تحقیق در حوزه سیاست عمومی می‌پردازند.این موسسات عمدتا از سوی نهادهای خیریه و با استفاده از کمکهای دریافتی تامین مالی می‌شوند.اتاق‌های فکر(از طریق انتشارات خود)برای افزایش‌ آگاهی عمومی نسبت به مسایل سیاسی و برای تأثیرگذاری بر حکومت جهت اقدام در مورد مسایلی که از اهمیت ملی برخوردارند،فعالیت می‌کنند.

برای نمونه می توان به اتاق فکر موسسه ی صلح امریکا اشاره کرد.

چگونگی مدیریت موفق در بحران ها به فرماندهان نظامی، مدیران اطلاعاتی، دیپلمات های سیاسی ونهادهای بین المللی آموزشی داده می شود. به طوری که موسسه صلح آمریکا از طریق این برنامه، ارتباط تنگاتنگی با مقامات و سیاستمداران کنگره کاخ سفید بر قرار کرده است. برنامه ابتکار حمایت از سیاست گذاران (supporting policy makers) از دیگر فعالیت های مهم این موسسه است که با تشکیل کارگروه های مطالعات منطقه ای مختلف از جمله گروه مطالعات عراق گروه ویژه سازمان ملل، گروه مطالعات ایران، گروه مطالعات سودان و … تحلیل های راهبردی و گزینه های استراتژیک در سیاست های منطقه ایی را در اختیار مقامات کنگره و کاخ سفید قرار می دهد؛ برنامه بررسی تغییر شکل مناقشه و ایجاد موازنه (Assessing conflict Transformation and Stabilization)، یکی دیگر از برنامه های مهم موسسه صلح آمریکا است که درخصوص ارزیابی و شناسایی مدیریت بحران ها و پیشرفت در بازسازی و تثبیت صلح در مناطق بحرانی فعالیت پژوهش می کند. در برنامه فوق که مدیران وزارت امور خارجه آمریکا، فرماندهان ارتش حضور دارند، گزینه های راهبردی از مداخله در بحران تا پیشرفت به سمت ثبات مورد بررسی قرار می گیرد؛ گروه کاری اصلاحات بخش امنیت (Security Sector ReForm Working Group) از دیگر برنامه های مطالعاتی موسسه صلح آمریکا است که در حوزه اصلاحات بخش نظامی و انتظامی و همچنین نظارت بر نهادهای امنیتی کشورهای جنگ زده تمرکز پژوهشی دارد. این برنامه که به ریاست، رابر پریتو(Robert Perito) اداره می شود هر ماه سمینارهایی را با حضور مقامات سیا و فرماندهان ارتش، مدیران نهادهای بین المللی آمریکا برگزار می کند که در آن مباحث و دیدگاه های مهم درخصوص اصلاحات در بخش های نظامی و امنیتی مناطق پس از گذر از مناقشه مورد بررسی قرارمی گیرد؛ برنامه مبارزه با جرائم جدی در جوامع پس از بحران و مناقشه (Combating Crimes In Postconflict Societies )، از دیگر برنامه های این موسسه که با ارائه راهکارهای عملی به سیاستمداران، بخش های نظامی و امنیتی در مقابله با جرائم جدی در مناطق گذار از بحران کمک و یاری می رساند؛ برنامه پیشگیری از منابع بحران و مناقشه (Confilict Preverntion Resources)، یکی دیگر از برنامه های مطالعاتی موسسه صلح آمریکا است که در زمینه تجزیه و تحلیل کانون های مناقشه در مناطق مختلف جهان تمرکز پژوهشی دارد. در برنامه فوق همچنین راهکارهای مقابله و پیشگیری از تشدید بحران در مناطق دچار درگیری مورد بررسی قرار گرفته و نتایج حاصله به صورت گزارشات تحلیلی و چشم اندازهای راهبردی در اختیار مقامات پنتاگون قرار می گیرد؛ برنامه ایجاد قانون اساسی، ایجاد صلح و آشتی(constitution making peacebuilding and national reconciliation) یکی دیگر از برنامه های ویژه و راهبردی این موسسه است که در زمینه ایجاد فرایندهای مربوط به شکل گیری قانون اساسی در جوامع گذار از بحران فعالیت می کند. در این برنامه همچنین، فرآیندهای شکل گیری و تشکیل دولت مورد بررسی قرار می گیرد. به طور که در این زمینه موسسه به تازگی کتابی به عنوان «شکل گیری دولت در دوران گذار» را منتشر کرده است.

همچنین توسعه قانون اساسی در عراق یکی از کارگروه های مطالعاتی این برنامه است که در زمینه کمک های فنی سیاستمداران کاخ سفید در کمیته قانون اساسی عراق فعالیت می کند؛ از دیگر برنامه های موسسه صلح آمریکا، برنامه ابتکار منطقه ای (Regional Intiative) با تشکیل کارگروه هایی چون ابتکار بالکان، پروژه افغانستان، پروژه سودان، پروژه شرق آفریقا و … به تجزیه و تحلیل تحولات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و حتی اقتصادی کشورها و مناطق مختلف جهان می پردازد؛ یکی از برنامه های مهم موسسه صلح آمریکا، برنامه همراهان جنینگر رادولف (Jenning Randolph Fellows) است که از پایان نامه های دکتری در زمینه های مرتبط با حوزه کاری موسسه حمایت مالی کرده و هر ساله با طرح موضوعات مهم و راهبردی در سطح جهان، علاوه بر اینکه به بهترین طرح پژوهشی و مطالعاتی جایزه برتر تعلق می گیرد در نهایت مقالات و پایان نامه ها برگزیده را در اختیار مقامات پنتاگون و سیا قرار می دهد.

 

 

 
  نظرات ()
مطالب اخیر پورتال جامع ولایت علی ع عشق به همه خوبی های عالم است نبودن منطق در جولانگاه تعصب جایگاه قانون در جامعه ی ما ایران . زنان در عرصه ی سیاست، علم، علوم سیاسی وضعیت فارغ التحصیلان علوم سیاسی در ایران lمعرفی اساتید برتر علم سیاست lمعرفی اساتید برتر علم سیاست lمعرفی اساتید برتر علم سیاست معرفی اساتید برتر علم سیاست
کلمات کلیدی وبلاگ موضوعی (۱۱) اشخاص حقوقی (۱٠) علوم سیاسی (۱) پیش فرض (۱) اینترنت وب جامعه و فضای مجازی (۱) جامعه، سیاست، (۱) زن (۱) موفقیت (۱) آینده (۱) علاقه (۱) شغل (۱) تعصب (۱) فرضیه (۱)
دوستان من   پرتال زیگور طراح قالب