مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ سیده رقیه حسنی مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
آرشیو وبلاگ
      پورتال ( پرتال ) علوم سیاسی و روابط بین الملل ()
وضعیت علوم سیاسی نویسنده: سیده رقیه حسنی - شنبه ٢٠ خرداد ،۱۳٩۱

علوم سیاسی در ایران مانند دیگر رشته های علوم انسانی دارای وضعیت مناسبی نمی باشد و نیاز به آسیب شناسی جدی در این رشته و دپارتمان های علوم سیاسی دانشگاه های صاحب نام در ایران کاملا محسوس است. اگرچه استادان بنامی در رشته ی علم سیاست در ایران در حال فعالیت می باشند که بسیاری از آن ها در دانشگاه های بسیار خوب خارج از کشور تحصیل کرده اند و ما به هیچ وجه منکر تلاش فراوان آن ها برای حفظ پویای این رشته در ایران ،نمی باشم اما یکی از مشکلات جدی در کورس های علم سیاست دانشگا ه های ایران این است که منابع به روزی تدریس نمی شوند. در حالیکه سیاست علم روز است و ...

از این رو به علاقمندان توصیه می شود در کنار منابع فارسی که مطالعه ی آنها برای دانشجویان علم سیاست در ایران ضروری است ، به مطالعه ی کتاب های اورجینال بپردازند. اگر چه متاسفانه تعداد دانشجویان علوم انسانی و بالاخص علم سیاست که سطح زبان انگلیسی آن ها در حدی باشد که بتوانند به مطالعات از این دست بپردازند بسیار کم است، اما توصیه می شود با آشنایی با اصطلاح شناسی علم سیاست و قانع نبودن به آنچه که در کلاس ها از آن ها خواسته می شود به این مهم بپردازند.

 

  نظرات ()
منابع کارشناسی ارشد رشته ی علوم سیاسی- گرایش علوم سیاسی نویسنده: سیده رقیه حسنی - جمعه ۱٩ خرداد ،۱۳٩۱

منابع علم سیاست:

1. بنیاد های علم سیاست: دکتر عبدالرحمان عالم

2. مبانی علم سیاست: عبدالحمید ابوالحمد

3. اصول علم سیاست: موریس دوژره

4. حکومت محلی و عدم تمرکز: دکتر طاهری

5. آموزش دانش سیاسی: حسین بشیریه

اندیشه های سیاسی غرب و اسلام:

1. نظام سیاسی و دولت در اسلام: داوود فیرحی

2. اندیشه سیاسی در اسلام معاصر: دکتر عنایت

3. تاریخ اندیشه های سیاسی در غرب: دکتر طاهری

4. تاریخ فلسفه ی سیاسی غرب: دکتر عالم

5. اندیشه ی سیاسی در اسلام و ایران: حاتم قادری

6. قدرت، دانش و مشروعیت در اسلام : داوود فیرحی

7. تاریخ اندیشه ی سیاسی قرن بیستم: حاتم قادری

8. اندیشه ی سیاسی در قرن بیستم: دکتر صلاحی

تحولات سیاسی اجتماعی ایران از مشروطیت تا کنون:

1. اقتصاد سیاسی ایران: همایون کاتوزیان

2. مقدمه ای بر انقلاب اسلامی: دکتر زیبا کلام

3. ایران بین دو انقلاب: ابراهامیان

4. تاریخ روابط خارجی ایران: دکتر ازغندی

5. نخبگان سیاسی ایران بین دو انقلاب: دکتر ازغندی

6. سنت و مدرنیسم: دکتر زیبا کلام

7. تاریخ تحولات سیاسی- اجتماعی ایران : دکتر ازغندی

8. تاریخ سیاسی معاصر ایران: دکتر جلال الدین مدنی

جهان سوم و مسائل آن

1. عقلانیت و توسعه یافتگی ایران : دکتر محمود سریع القلم

2. مسائل سیاسی- اقتصادی جهان سوم: دکتر ساعی

3. نظریه های توسعه و توسعه نیافتگی: دکتر ساعی

4. نظریه های امپریالیسم: دکتر ساعی

5. درآمدی بر مسائل جهان سوم: دکتر ساعی

6. اقتصاد سیاسی بین الملل: دکتر ساعی

7. توسعه، جهان سوم و مسائل بین الملل: دکتر سریع القلم

جامعه شناسی سیاسی

1. درآمدی بر جامعه شناسی سیاسی : دکتر نقیب زاده

2. جامعه شناسی سیاسی: حسین بشریه

3.جامع شناسی سیاسی : دکتر موریس دورژه

4. روش و نظریه در علوم سیاسی: دکتر حاجی یوسفی

اصول روابط بین الملل و سیاست خارجی

1. اصول سیاست خارجی و روابط بین الملل: دکتر قوام

2. اصول روابط بین الملل وسیاست خارجی: دکتر سیف زاده

3. ماهیت سیاست گذاری خارجی: ترجمه ی دکتر سیف زاده

4. روابط بین الملل(نظریه ها و رویکردها) : دکتر قوام

تاریخ روابط بین الملل

1. تاریخ روابط بین الملل: دکتر نقیب زاده

سازمان های بین المللی

سازمان های بین المللی : دکتر آقایی

سازمان های بین المللی: دکتر موسی زاده

نقش و جایگاه شورای امنیت در نظم نوین جهانی: دکتر آقایی

حقوق بین المللی عمومی

1. حقوق بین الملل عمومی : دکتر ضیایی بیگدلی

2. حقوق بین الملل عمومی: دکتر مقتدر

3. درامدی بر حقوق بین الملل عمومی: دکتر اقایی

 زبان تخصصی

زبان تخصصی علوم سیاسی دکتر داورپناه

  نظرات ()
پرتال یا درگاه نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - یکشنبه ۱٤ خرداد ،۱۳٩۱

پرتال:

 who/whom, Why, What, Where, When, How, …

درگاه و دروازه اطلاعات، ارجاع به تعاملات تجاری و غیرتجاری، عمومی  /  تخصصی ، فهرست و جستجوی داخلی، داخلی / خارجی ، قدیم / جدید، مراجع: جستجوگرها، ویکی پدیا، دایرکتوری ها ....

موضوعات: مهمترین بخش از پرتال. موضوعات پرتال عمومی یا تخصصی

اشخاص: حقیقی / حقوقی

اماکن: مجازی و غیرمجازی

منابع و مبانی و مراجع و تاریخچه: مقالات، کتب، پایان نامه ها، لینکستان، قوانین و اسناد بالادستی، روش تحقیق، اصطلاحات، تاریخچه، رخدادها یا تقویم تحولات، Timeline ، کنفرانس ها، رنکینگ های مرتبط، کنفرانس ها، اطلاع رسانی و اخبار، مستندات و مراجع محتوایی و سخنرانی ها، آموزش آنلاین

صوت و تصویر: عکس، تصویر، کاریکاتور، نمودار، فیلم، رادیو،

 کسب و کار: خرید و فروش محصولات مرتبط مانند کتاب و لوح فشرده یا مدارک دیجیتال، آموزش آنلاین، تبلیغات اینترنتی، مشاوره، خدمات ارزش افزوده،

شبکه های اجتماعی مجازی:  باشگاه هواداران و مرتبطین در شبکه های عمومی و تخصصی داخلی و خارجی: سیمرغ، بهشت من، ....

 

  نظرات ()
اندیشه ی سیاسی ( یا فلسفه ی سیاست) نویسنده: سیده رقیه حسنی - شنبه ۱۳ خرداد ،۱۳٩۱

علم سیاست پدیده ای است که با تحولات مشروطیت در ایران و موقعیت جدید علمای شیعه در جهان معاصر پیوند دارد. در سنت اسلامی از دانش سیاسی به علم مدنی تعبیر میشود. اندیشمندان مسلمان علم مدنی را به دو بخش فلسفه مدنی و فقه مدنی تقسیم میکردند. به اعتقاد مسلمانان تفاوت عمده این دو شاخه از علم مدنی در این است که حکمت مدنی غالبا وجه نظری دارد. و برعکس فقه مدنی، فقه سیاسی بیشتر ناظر به سیاست است. فقه سیاسی ،بدین سان مواجهه ای دو سویه با زندگی سیاسی و نیز وحی اسلامی از طریق زبان و دستگاه فقه است.     

  نظرات ()
مطالعات منطقه ای نویسنده: سیده رقیه حسنی - شنبه ۱۳ خرداد ،۱۳٩۱

هدف اصلی از تشکیل رشته مطالعات منطقه ای ارائه آموزش‌های لازم به کادر دیپلماتیک و سایر تصمیم گیرندگان سیاست خارجی کشور در سال‌های آینده است چرا که اتخاذ تصمیم‌های مناسب در قبال تحولات سریع جهانی و تغییرات ناگهانی در سطوح داخل کشورها اقتضا می‌کند تا وزارت امور خارجه در هر زمان ضمن امکان دسترسی مطلوب به اطلاعات، گزارش‌ها و تحلیل‌های درست کارشناسی، از کارشناسانی برخوردار باشد که ضمن کسب آموزش‌های عمومی بطور تخصصی نیز در زمینه مسائل مختلف داخلی هر یک از مناطق و کشورهای جهان اطلاعات لازم را کسب کرده باشند. از این‌رو رشته کارشناسی ارشد مطالعات منطقه‌ای به منظور تبین نظری تحولات جهانی و واکاوی نقش و جایگاه منطقه‌ای از فضای جدید بین‌المللی با رویکردی کاربردی ارائه می‌شود.

 این دوره مشتمل بر 13 گرایش منطقه‌ای است که دانشجویان پس از گذراندن دروس عمومی طبق ضوابط مربوط و بر حسب علاقه خود یکی از این گرایش‌ها را انتخاب کرده و دروس خاص مرتبط با آن گرایش را می‌گذرانند و سپس پایان‌نامه تحصیلی خود را نیز در همین زمینه تنظیم و ارائه خواهند کرد. گرایش‌های مطالعات منطقه‌ای به ترتیب عبارتند از: مطالعات ایران (سیاست گذاری عمومی)- مطالعات خلیج فارس_ مطالعات خاورمیانه- مطالعات دریای خزر- مطالعات آسیای مرکزی_ مطالعات جنوب آسیا- مطالعات خاوردور- مطالعات جنوب شرقی آسیا- مطالعات اروپایی- مطالعات آمریکای شمالی- مطالعات آمریکای جنوبی- مطالعات آفریقا- مطالعات اوراسیا

  نظرات ()
روان شناسی سیاسی نویسنده: سیده رقیه حسنی - شنبه ۱۳ خرداد ،۱۳٩۱

بدون شک امروزه علوم به صورت جزایر مجزا از یکدیگر نگریسته نمی‌شوند و مرزهای مشترک و پیوندهای عمیق میان آنها زمینه را برای شکل‌گیری مطالعات میان رشته‌ای فراهم آورده است. در این میان روان‌شناسی سیاسی (Political Psychology) علمی نوپاست که از پیوند روان‌شناسی و سیاست پدید آمده است.

توجه به کاربرد روان‌شناسی در عرصه سیاست، ریشه در تحولات قرن بیستم دارد و چنین توجه و اهمیتی را می‌توان در آثار لاول (Lowell) و لاسول (Lasswell) مشاهده کرد. تلاش ۳۰ ساله لاسول و مطالعات عمیق او منجر به ورود روش روان تحلیلگری در حوزه علم سیاست شد و ساختار طبقه‌بندی افراد از منظر سیاسی شکل گرفت.

حال این سوال مطرح می‌شود که محققین در قلمرو روان‌شناسی سیاسی به دنبال پاسخگویی به چه سوالاتی هستند؟ جستجوی منشأ گرایش‌های سیاسی انسان‌ها، نحوه‌ شکل‌گیری و تغییر تفکرات سیاسی، چگونگی شکل‌گیری انقلاب‌ها در جوامع سنتی و دگرگونی یا سرنگونی نظام‌ها از جمله سوالاتی است که روان‌شناسی سیاسی به دنبال جواب دادن به آنهاست.                                                    

این رشته به صورت مجزا در دانشگاه های ایران تدریس نمی شود. و دانشجویان علم سیاست در واحد های درسی خود تنها به صورت مقدماتی با آن آشنا می شوند. 


  نظرات ()
روابط بین الملل نویسنده: سیده رقیه حسنی - شنبه ۱۳ خرداد ،۱۳٩۱

روابط بین الملل یکی از شاخه ی مهم علم سیاست می باشد. دانشجویان علم سیاست در مقطع ارشد و دکتری می توانند این رشته را انتخاب کرده و به تحصیل بپردازند. همانطور که از نام اش پیداست به بررسی و تحلیل روابط کشورها در عرصه ی بین المللی می پردازد. نظریه های روابط بین الملل خود مبحث بسیار گسترده ای است. نظریه های واقع گرا، لیبرال، مارکسیستی، پست مدرن، انتقادی، جامعه شناختی و فرهنگی فرا رو نهاده شده است. دکتر مشیرزاده در ایران از استادان بنام این رشته هستند که دارای مقالات بین المللی متعدد نیز می باشند. 

  نظرات ()
تاریخچه ی جامعه شناسی سیاسی در ایران نویسنده: سیده رقیه حسنی - شنبه ۱۳ خرداد ،۱۳٩۱

مطالعه جامعه شناسی سیاسی ایران به لحاظ ماخذ شناسی، از سه نوع منبع استفاده می¬کند؛ اولین نوع این منابع مآخذ سنتی، شامل کتیبه¬ها، زمین شناسی¬ها، باستان شناسی¬ها می¬باشد. شریعت نامه¬ها( که به بررسی خلقیات و هویت ایرانیان می-پردازند) و سیاست نامه¬ها( شامل تذکره نامه¬ها و پندنانه¬ها) ، نوع دوم منابع مطالعه جامعه شناسی هستند. نوع سوم منابع مطالعه جامعه شناسی سیاسی ایران، خود به دو کونه فرعی تقسیم می¬شوند: الف) منابع اولیه و ب) منابع ثانویه. منابع اولیه خود به دو دسته منابع سنتی ( پروتکل¬های دولتی، مصوبات مجلس، قراردادهاو...) و منابع جدید ( میدانی، مصاحبه، سفرنامه، خاطرات و...) تقسیم می¬گردد. منابع ثانویه از لحاظی به منابع ثانوی سنتی( پروتکل¬ها) و منابع ثانوی جدید( رساله-های دکترا) ؛ و از لحاظ دیگر به منابع ثانویه¬ای که به منابع اولیه استناد کند( مانند کتاب علی اصغر شمیم) و رساله¬های دکترا تقسیم می¬گردد. 
 مطالعه جامعه شناسی سیاسی ایران به لحاظ قالب¬های نظری به نگرش¬های : تاریخی، اثبات گرایانه، فرهنگی، گفتمانی، وتاویلی قابل تقسیم است. 
این موضوع به لحاظ مقاطع تاریخی مورد مطالعه به ملاک¬های مختلفی دوره بندی می¬شود: براساس یک دوره بندی ، جامعه شناسی سیاسی ایران را می¬توان به سه دوره:قرون میانه، عصر علم ، و عصر تضاد و اضطراب تقسیم کرد( این دوره بندی معادل تقسیم بندی جامعه شناسی است). بشیریه در تقسیم بندی دیگری به لحاظ گفتمانی، مقاطع مطالعاتی را چهار دوره تقسیم می¬کند: قرن هفده و هجده؛ جنگ اول جهانی؛ سال¬های مابین جنگ جهانی دوم تا 1980؛ و از 1980به بعد. در دوره بندی دیگری، مطالعات جامعه شناسی سیاسی و جامعه شناسی سیاسی ایران به لحاظ اندیشگی، به چهار دوره: لیبرالیسم/ مارکسیستی؛ مردم سالاری/ رفاهی؛ فاشیسم؛ نئولیبرالی/ جهانی شدن تقسیم می¬گردد. 
منظور از جامعه شناسی سیاسی در درک کلاسیک که ریشه درفلسفه قدیم داشت ، تلاشی فکریبود تا پدیده¬ها و کنش¬های ساختارهای سیاسی را تبیین کند. ریشه این نوع جامعه شناسی به یونان باستان برمی¬گردد که در آن فیلسوفان درپی تحقق جامعه آرمانی بودند؛ اما دردرک جدید، ریشه جامعه شناسی به تحولات عصر جدید قرون هجده تا بیست مربوط می¬شود که درقالب اثبات گرایی بیان شد.
جامعه شناسی سیاسی درایران
جامعه شناسی سیاسی ایران به دو دوره جامعه شناسی سیاسی سنتی/ غیر دانشگاهی؛ و جامعه شناسی سیاسی دانشگاهی تقسیم می¬گردد. جامعه شناسی سیاسی دانشگاهی ایران، خود دارایرویکردهای توصیفی و نظری است ( که رویکرد نظری خود به رویکرد نظری اثبات گرایی و رویکرد نظری مارکسیسنی تقسیم میشود). 
مرحله اول جامعه شناسی ایران( جامعه شناسی سنتی)
شکوفایی تحقیقات اجتماعی غیر حکومتی/ غیر رسمی، به سالهای پیش ازشکل گیری مشروطه بازمی¬گردد و مقارن دوران پیدایش اندیشه آزادی خواهی و مشروطه طلبی است¬. این دوره از نظر نگارش، کوشش و کار فلسفه سیاسی و حکومت پربار است. به خلاف این که فلسفه و کار درجهت جامعه شناسی در معنی امروزی آن نیست؛ اما توفیق کوشش¬های متفکران اجتماعی در تسهیل مطالعات اجتماعی بعدی و توسعه دانش و بینش اجتماعی مردم و تاثیر دگرگون ساز این کوشش¬ها در جریانات اجتماعی ( به خصوص نهضت تنباکو و مشروطه ) بدیهی است. در مطالعه افکار نمایندگان برجسته اجتماعی و سیاسی این دوره ابتدا باید از ساختار طبقاتی، شیوه و ابزار تولید، روابط طبقاتی، و ساختار طبقاتی آن¬ها سخن گفت. همچنین دراین زمینه علاوه بر عوامل داخلی ، به تاثیرات تحولات ( اجتماعی و دگرگونی سیاسی ) بین المللی اواخر قرن نوزده توجه داشت. به عقیده برخی، بیان مفاهیم و اندیشه¬های آزادی خواهی جدید ایران متاثر از جریانات قرن قبل فرانسه است که زمینه ساز انقلاب 1879 فرانسه شد.
سالهای اواخر قرن نوزده( بیست سال آخر سلطنت ناصرالدین شاه و ده سال سلطنت مظفرالدین شاه)، سالهای مبارزه روشنفکران آزادی خواه، با الهام از آرای متفکران آزادی خواه است. روشنفکرانی مانند زین الدین مراغه¬ای ، آقا خان کرمانی ، طالب اف، آخوندزاده و... چه از طریق رمان، نوشته¬های علمی، انتشار ادبیات سیاسی زیرزمینی، و مشارکت مستقیم ؛ و چه با حضور علنی د رصحنه، نشانه بینش اجتماعی و نظرات نسلی از متفکران اجتماعی شدند که از آثار و افکار مادی و معنوی شان ، زندگی مردم را تفسیر می¬کرده و راه مشروطیت و برپایی قانون را هموار کردند. از این روست که فرمان¬های اول تا سوم مشروطه، قانون اساسی و متمم آن ، ونظام نامه صنفی دوره مشروطیت تجلی و نمود افکار ناظم الاسلام کرمانی و قزوینی است تا تلاش¬های علما ( در این زمینه تنها ماده دوم متمم قانون اساسی حاصل تلاش شیخ فضل الله نوری است). از لحاظ تاثیر گذاری بر افکار اجتماعی ایران ، باید نقش کسانی که به فرانسه رفته و با انقلاب مشروطه فرانسه از نزدیک آشنا شده بودند مانند آقا خان کرمانی ، آخوند زاده و طالب اف ، از یاد نبرد. اما در این میان دو نفر بسیار تاثیر گذار هستند: آقاخان کرمانی که درتاریخ نگاری اجتماعی ایران انقلابی به راه انداخت و تاریخ نگاری رسمی درباری را به تاریخ نگاری اجتماعی مردمی تبدیل کرد. ناظم الاسلام کرمانی نیز، با نگارش کتاب " تاریخ بیداری ایرانیان"،سهم بزرگی درتغییر نگرش جامعه شناسی توصیفی به جامعه شناسی نظری در ایران دارد. مطالعات و کوشش¬های این افراد و دیگران در امور سیاسی پیش ا زمشروطه، عمدتا به اعتبار افکاراجتماعی و سیاسی و بیشتر به مقتضای ترقی خواهی و مبتنی بر فلسفه سیاست و حکومت است. در تحلیل نهایی می¬توان گفت این گونه علم الاجتماع به فلسفه سیاسی نزدیکتر است تا به جامعه شناسیدر مفهوم خاص آن. تمامی این شخصیت¬ها از مهمترین روشنفکرانی هستند که با آثار انتقادی خود در دوران سلطنت ناصرالدین شاه ( با هر انگیزه ) می¬خواستند یک مبارزه فکری را ازدرون و بیرون آغاز کنند تا که ایرانیان هموطن خود را که از بی¬ثباتی سیاسی و عقب ماندگی اقتصادی خسته و ناخشنود بودندرهایی بخشند.
مرحله دوم جامعه شناسی ایران ( جامعه شناسی رسمی) 
این مرحله با تاسیس دانشگاه تهران آغاز می¬شود. دانشگاه تهران با شش دانشکده به وجود آمد که حاصل ادغام موسسات پیشین است. دانشکده حقوق وعلوم سیاسی با ادغام مدرسه علوم سیاسی، مدرسه حقوق و مدرسه اقتصاد ایجاد شد. دانشکده علوم تربیتی و دانشکده کشاورزی باتاسیس دانشگاه تاسیس شدند. رشته جامعه شناسی در سال 1325در دوره پهلوی دوم ایجاد شد. دراین زمان، با گسترش رشته¬ها ، شاهد افزایش دانشجویان د رکل علوم اجتماعی هستیم. جامعه شناسی در میان علوم اجتماعی گسترش یابنده متولد شد. در دیگر دانشگاه¬ها به اقتضای تاسیس دپارتمان ادبیات و علومانسانی، جامعه شناسی به وجود آمد و شعبه¬های داخلی دیگر یافت که مصادفبا تغییر نظام آموزشی فرانسه به امریکایی از اواسط دهه 1940 بود. از اوایل دهه 1340با رونق کمی و کیفی علوم انسانی مواجه هستیم . در سال 1351 علوم اجتماعی گسترش بیشتری می¬یابد و گروه علوم اجتماعی دانشگاه تهران به دانشکده علوم اجتماعی و تعاون تبدیل می¬شود. گروه¬های این دانشکده عبارت بودند از: جامعه شناسی، انسان شناسی، جمعیت شناسی و تعاون. در این زمان موسسه علوم وتحقیقات اجتماعی نیز بوجودآمد و جامعه شناسی عمومی در ایران شکل دانشگاهی به خود گرفت و دردیگر دانشگاه¬ها ی کشور رواج یافت. اما به موازات جامعه شناسی رسمی، تحلیل مسایل سیاسی به صورت غیر رسمی ادامه یافت . براساس تحقیقات انجام شده پیش از انقلاببررسی ابعاد اجتماعی مختلف در بیرون دانشگاه بیشتر از داخل آن بود . دلایل اکراه استادان دانشگاه به مسایلی مانند: 
رسمی بودن تحصیلات درایران و نه خصوصی بودن آن
غیر سیاسی بودن استادان
مشکلات مالی آن¬ها
مربوط است. تنها مورد بر اساس حجم و اطلاعات زیاد معطوف به جامعه شناسی روستایی ، یا تکیه برمنابع خارجی د رجامعه شناسی سیاسی است. علاقه به جامعه شناسی سیاسی تحت تاثیر خارج رفتگان و تجددگرایی به عنوان یک روش زندگی است.نسل بعد به مسایل ایلاتی علاقه مند شدند( مهدی امانی و نادر افشار) ، احمد اشرف و محمود معتمدینیز به مسایل فرهنگی علاقه یافتند. مهم ترین جامعه شناسان داخل دانشگاه در پیش از انقلاب عنایت، بزرگمهر، زریاب خویی، احسان نراقی، شاپور راسخ، احمد اشرف، و در خارج از دانشگاه صادق هدایت، جلال آل احمد، صادق چوبک، علی شریعتی، حسین آریان پور، علی محمد کاردان بودند. 
درجمع بندی باید گفت مطلوبیت جامعه شناسی از زمان مشروطه تا انقلاب اسلامی به دلیل تنوع آن است. در میان گرایشات جامعه شناسی ، در ایران پیش از انقلاب ( 72سال مشروطه) مظلومترین گرایش جامعه شتاسی ، جامعه شناسی سیاسی است . اگر از کتاب نخبگان سیاسی ایران زهرا شجیعی و چند کتاب ترجمه دیگر صرفه نظر کنیم این گرایش در بدترین شرایط قرار داشت. در پیش از انقلاب علاوه بر جامعه شناسی مارکسیستی ما شاهد گسترش و رواج جامعه شناسی اثباتی، وجامعه شناسی تلفیقی هستیم. آن چه که مطالعات جامعه شناسی را اثباتی کرد عواملی ازقبیل موارد ذیل ¬–ند :
 ورود جامعه ایران به دوره زمانی با شیوه تولید جدید( پیدایی بورژوازی ایرانی / کمپرادور) در این زمان سرمایه از زمین و آب به نفت تبدیل شد( هر چند از لحاظ انباشت سرمایه تحولی ایجاد نشد) و موجب پیدایش قانون و دانشگاه گردید
از جنگ جهانی اول نفوذ کمونیسم روسی د رجامعه روشنفکریبالا گرفت و در جنگ جهانی دوم حزب توده آنها را جذب کرد . به این ترتیب دو موج نوگرایی غربی و مارکسیستی را در جامعه روشنفکری شاهد هستیم.
ایجاد موسسات تمدنی در ایران موجب گسترش مراکز علمی شد
حضور نیروهای تحصیل کرده د ردیوانسالاری و برنامه ریزی آنها
حمایت سیاسی- اقتصادی دولت 
اما پرسش مهم این است که تحول و پویایی نظری بالا متکی به چیست؟ و در چه بخشهایی از جامعه شناسی می¬باشد؟
باانقلاب اسلامی همه سبک¬های بالا فرو پاشید. با انقلاب فرهنگی ، جامعه دانشگاهی وفرهنگی وارد مرحله جدیدی شد که پیش از این نبود. ماهیت انقلاب ( اسلامی و فرهنگی) و انقلاب فرهنگی با سه سال تعطیلی دانشگاه ، سرآغاز جدیدی از مطالعه فرهنگ ایران است ( از جمله جامعه شناسی و علوم انسانی ، به ویژه قدرت روحانیون در بازنگری دروس علوم انسانی که بسیار مهم است) . آیه الله مصباح درآن زمان هدف اصلی انقلاب فرهنگی را بیش از هر چیز ، تحول عمیق در علوم انسانی دانست و ازوابسته ترین علوم انسانی به غرب را جامعه شناسی و علم سیاست اعلام کرد. از این رو بر تغییر محتوایی این دو دانش تاکید بیشتری شد واز این رو تا اواخر سال 1361 که تمام رشته¬ها بازگشایی شد، ستاد انقلاب فرهنگی از بازگشایی دوباره رشته¬های علوم انسانی و جامعه شناسی و سیاست تعلل کرد. در جامعه شناسی کل سازمان این رشته تغییر یافت و علوم اجتماعی با شش گرایش ایجاد شد: ارتباطات اجتماعی، خدمات اجتماعی، دبیری علوم اجتماعی، تعاون و رفاه اجتماعی، پژوهش گری اجتماعی. این گرایش¬ها به منظور تربیت کادرهای فنی و تخصصی ادارات دولتی بوجود آمد. از سویدیگر نظریات هم تغییر کرد و گرایشات مارکسیستی و اثباتی به تعارضتفکرات اسلامیبا تفکرات مارکسیستی –اثباتی روی آورد. در این راستا کرسی های استادی هیات علمی آمریکایی و فرانسوی جای خو درا به استادان ایرانی داد. به این ترتیب جامعه شناسی استقلال خود را ازدست داد . دلایل این امر عبارتنداز: 
دولت بسیار قدرتمند که استقلال علم را کاهش داد
رانت خواری دولتی که باعث کاهش استقلال علم شد
نبود اجماع فکری و سیاسی و تداوم وارداتی بودن جامعه شناسی و عدم توان دانشمندان ایرانی برای هماهنگ کردن قواعد عام جامعه شناسی با شرایط ایران
ارتباط دین و سیاست ونقشی که در چند هویتی کردن ایران بازی می¬کند
فرهنگ ایرانی غیر مستقیم که فاقد استقلال لازم بوده که تداوم شرایط پیش از انقلابرا تداعی می¬کند.
پس از جنگ ، اساتید علوم اجتماعی دانشگاهی و بیرون آن عمدتا تحقیقات معطوف به حفظ امنیت داخلی و دستاوردهای انقلاب را انجامدادند. د رهشت سال جنگتحقیقات تحت الشعاع مسایل نظامی بود اما پس از آن با انتشار مقالات علمی دانشگاهی و غیر دانشگاهی شاهد موضوعات اجتماعیهستیم . دستگاه حکومتی به صورت فعال و متنوعبیش ا زفعالیت همکاران دانشگاهی د رمسایل آسیب شناسی اجتماعی سرمایه گذاری و تحقیق می¬کند. در سالهای اخیر افراد زیادی با تحصیلات دانشگاهی یا غیر آن بیرون از دانشگاه به بررسی مسایل جمعیتی ، تحرک اجتماعی، نخبگان، اخلاق و فرهنگ پرداخته¬اند که برای نسل¬های آتی این رشته بسیار آموزنده خواهد بود.

علاقمندان می توانند به سایت های مختلف از جمله پژوهشگاه علوم انسانی مراجعه فرمایند.

  نظرات ()
موسسه ی همکاری و صلح کامبوج نویسنده: سیده رقیه حسنی - سه‌شنبه ٩ خرداد ،۱۳٩۱
موسسه همکاری و صلح کامبوج (CICP) یک موسسه تحقیقاتی غیرانتفاعی مستقل است که بعنوان یک سازمان غیردولتی به ثبت رسیده و در فراهم آوردن اطلاعات لازم برای شکل گیری سیاست عمومی و همچنین تحلیل مسائل کلیدی و مهم در روابط بین المللی و بررسیهای استراتژیکی نقش دارد.
موسسه همکاری و صلح کامبوج
سال تأسیس: ۱۹۹۴
محل استقرار: کامبوج
زبان: انگلیسی
معرفی و هدف:
موسسه همکاری و صلح کامبوج (CICP) یک موسسه تحقیقاتی غیرانتفاعی مستقل است که بعنوان یک سازمان غیردولتی به ثبت رسیده و در فراهم آوردن اطلاعات لازم برای شکل گیری سیاست عمومی و همچنین تحلیل مسائل کلیدی و مهم در روابط بین المللی و بررسیهای استراتژیکی نقش دارد.
این مرکز همچنین در برگزاری گفتگوهای داخلی و بین المللی بین مقامات دولتی، سازمانهای بین المللی، محققان و بخشهای خصوصی در زمینه موضوعاتی چون صلح، دموکراسی، جامعه مدنی، امنیت، سیاست خارجی، منازعه، توسعه ملی و اقتصادی فعالیت دارد.
اهداف اصلی این مرکز را می توان به چهار حوزه ذیل دسته بندی کرد:
- افزایش توانایی مقامات دولتی و همچنین عموم مردم برای اتخاذ تصمیمات آگاهانه در خصوص سیاست عمومی؛
- مشارکت و یا ترغیب به همکاریهای منطقه ای و بین المللی؛
- دفاع از حقوق بشر و دموکراسی در جامعه مدنی کامبوج؛
- تبلیغ و تشویق به همکاری و صلح در بین مردم کامبوج، بعلاوه انتشار نتایج یافته های تحقیقاتی.
ساختار سازمانی:
‍CICP متشکل از یک هیئت مدیره و یک تیم مدیریتی می¬باشد. هیئت مدیره عهده‌دار نظارت بر استراتژی کلی و تمامی برنامه‌های مرکز می‌باشد، در حالیکه تیم مدیریتی کاملاً مستقل بوده و فعالیت های حرفه‌ای مورد نظر خود را به انجام می‌رساند.
  نظرات ()
مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نویسنده: سیده رقیه حسنی - سه‌شنبه ٩ خرداد ،۱۳٩۱

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اوایل سال 1372 تاسیس شد.

این مرکز به عنوان بازوی علمی - تحقیقاتی مجلس شورای اسلامی می باشد.

مجالسی که چنین تکیه‌گاه‌های علمی و تحقیقاتی سازمان‌ یافته‌ای در اختیار دارند، با مجالسی که نمایندگان‌شان با اتکا به توان علمی و تجربی خود به کارشناسی و تدوین قوانین مبادرت می‌ورزند، در روش و در نتیجه قابل مقایسه نیستند. مجلس شورای اسلامی با درک این ضرورت‌، مرکز پژوهش‌های خود را بنا نهاده است.

در مراحل قانونی تأسیس این مرکز در پاییز سال 1374 به انجام رسید. 

 
  نظرات ()
مرکز بین المللی مطالعات صلح نویسنده: سیده رقیه حسنی - سه‌شنبه ٩ خرداد ،۱۳٩۱
نگرش مسئولان مرکز بین المللی مطالعات صلح: 

ما به عنوان بخشی از شبکه جهانی نخبگان، قادر به ایفای نقش مهم و سازنده جهت ایجاد تفاهم، گفتگو و کاهش مشکلات جهانی هستیم و قصد آن داریم که مستقل از دولتها، با درک  واقع بینانه ملتها و دولتها از یکدیگر، از طریق گفتگوهای صادقانه، سازنده و روشن، راهکارهایی جهت همکاری های مثبت و عادلانه بین ملتهای جهان فراهم آید.

اصول برقراری صلح پایدار :

۱٫ عدالت  بین کشورهای جنوب و شمال.

۲٫ احترام متقابل فیما بین ملتها و دولتها و دولتها.

۳٫ رعایت منافع مشروع طرفین ذینفع.

۴٫ بین المللی اندیشیدن و عمل کردن در مقابل ملی گرایی افراطی.

۵٫ فهم عینی از واقعیت های جهان.

۶٫ رعایت کردن حقوق بشر واصول دمکراسی.

۷٫ پذیرفتن و حرکت کردن بسوی نابود کردن سلاح های کشتار دسته جمعی در جهان.

الویتهای ما در شرایط فعلی، بررسی مسائل و مشکلات مناطق بحران خیز جهان، نظیر خاورمیانه، خلیج فارس و آسیای مرکزی است.

ابزار ما برای کمک به صلح جهانی عبارتند از:

۱٫ دعوت به گفتگوی نخبگان جهانی با یکدیگر.

۲٫ گفتگوی نخبگان و سازمانهای بین المللی.

۳٫ زمینه سازی برای گفتگوهایی براساس رعایت احترام طرفین مذاکره، بین دولتهای معارض و رقیب.

۴٫ برگزاری کنفرانسهای علمی پیرامون مشکلات منطقه ای و جهانی و راه حلهای آن.

۵٫ انتشار تحقیقات علمی مطالعات صلح در قالب کتاب و مجله.

۶٫ تعلیم بین المللی  فرهنگ گفتگو، تفاهم، مصالحه، عدالت، آزادی و معنویت.

ما سازمانی غیر دولتی و غیر انتفاعی هستیم. دفاتر ما در خاورمیانه و اروپا واقع است.

  نظرات ()
مرکز بین المللی مطالعات صلح نویسنده: سیده رقیه حسنی - سه‌شنبه ٩ خرداد ،۱۳٩۱

نگرش مسولان مرکزبین المللی مطالعات صلح : ما به عنوان بخشی از شبکه جهانی نخبگان، قادر به ایفای نقش مهم و سازنده جهت ایجاد تفاهم، گفتگو و کاهش مشکلات جهانی هستیم و قصد آن داریم که مستقل از دولتها، با درک  واقع بینانه ملتها و دولتها از یکدیگر، از طریق گفتگوهای صادقانه، سازنده و روشن، راهکارهایی جهت همکاری های مثبت و عادلانه بین ملتهای جهان فراهم آید.

اصول برقراری صلح پایدار :

۱٫ عدالت  بین کشورهای جنوب و شمال.

۲٫ احترام متقابل فیما بین ملتها و دولتها و دولتها.

۳٫ رعایت منافع مشروع طرفین ذینفع.

۴٫ بین المللی اندیشیدن و عمل کردن در مقابل ملی گرایی افراطی.

۵٫ فهم عینی از واقعیت های جهان.

۶٫ رعایت کردن حقوق بشر واصول دمکراسی.

۷٫ پذیرفتن و حرکت کردن بسوی نابود کردن سلاح های کشتار دسته جمعی در جهان.

الویتهای ما در شرایط فعلی، بررسی مسائل و مشکلات مناطق بحران خیز جهان، نظیر خاورمیانه، خلیج فارس و آسیای مرکزی است.

ابزار ما برای کمک به صلح جهانی عبارتند از:

۱٫ دعوت به گفتگوی نخبگان جهانی با یکدیگر.

۲٫ گفتگوی نخبگان و سازمانهای بین المللی.

۳٫ زمینه سازی برای گفتگوهایی براساس رعایت احترام طرفین مذاکره، بین دولتهای معارض و رقیب.

۴٫ برگزاری کنفرانسهای علمی پیرامون مشکلات منطقه ای و جهانی و راه حلهای آن.

۵٫ انتشار تحقیقات علمی مطالعات صلح در قالب کتاب و مجله.

۶٫ تعلیم بین المللی  فرهنگ گفتگو، تفاهم، مصالحه، عدالت، آزادی و معنویت.

ما سازمانی غیر دولتی و غیر انتفاعی هستیم. دفاتر ما در خاورمیانه و اروپا واقع است.

  نظرات ()
انجمن علوم سیاسی ایران نویسنده: سیده رقیه حسنی - سه‌شنبه ٩ خرداد ،۱۳٩۱

انجمن علوم سیاسی ایران در سال 1382 ”به منظور گسترش و پیشبرد و ارتقای علمی اعضای انجمن و توسعه کیفی نیروهای متخصص وبهبود بخشیدن به امور آموزشی و پژوهشی در زمینه های علم سیاست و حوزه های مرتبط“ تاسیس گردید. این انجمن زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری به دنبال ایجادمحیطی برای اساتید رشته های علوم سیاسی و روابط بین الملل می باشد. - وظایف و فعالیتهای انجمن عبارت است از:

1- انجام تحقیقات علمی و فرهنگی در سطح ملی و بین المللی

2-همکاری با نهادهای اجرایی، علمی، پژوهشی، در زمینه ارزیابی و بازنگری و اجرای طرحها و برنامه های مربوط به امور آموزش و پزوهش در زمینه علمی موضوع فعالیت انجمن.

3-ترغیب و تشویق پژو هشگران و تجلیل از محققان و استادان ممتاز.

4-ارائه خدمات آموزشی و پژ وهشی و فنی .

5-بر گزاری گردهمایی های ملی، منطقه ای و بین المللی

6.-انتشار کتب و نشریات علمی.

 

انجمن علوم سیاسی ایران در برگزاری همایش ها و نیز کارگاه های آموزشی بسیار فعال است.  

  نظرات ()
پژوهشکده ی مطالعات راهبردی نویسنده: سیده رقیه حسنی - سه‌شنبه ٩ خرداد ،۱۳٩۱

پژوهشکده مطالعات راهبردی، فعالیت رسمی خود را از سال 1376 و با اخذ موافقت اصولی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آغاز کرد. این پژوهشکده در سال 1377 موفق به اخذ موافقت قطعی از این وزارتخانه گردید.

بررسی پیچیدگی‎ها، چالش‎ها و بحران‎های دنیای امروز و تأثیر سیاست‎های راهبردی جمهوری اسلامی ایران در روند جریانات منطقه و جهان، ضرورت تصمیم‎گیری آگاهانه و انسجام سیاست‎ها را اجتناب‎ناپذیر می‎نمایاند. در این میان، جایگاه مؤثر پژوهشکده در تحلیل گزینه‎ها و سیاست‎ها و ارائه راهکارهای کارشناسانه غیرقابل انکار است. پژوهشکده مطالعات راهبردی با درک ضرورت نهادینه‎سازی تحقیقات راهبردی، برآن است تا از طریق انتشارات هدفمند و فراگیر، آموزش و برگزاری سمینارها، همایش‎ها و نشست‎های علمی اهداف خود را محقق نماید.

 

اهداف پژوهشکده مطالعات راهبردی 

◊تربیت نیروی انسانی صاحب‌نظر در حوزه مطالعات راهبردی
◊تولید و توسعه ادبیات مطالعات راهبردی و امنیت ملی و بومی‌سازی آنها
◊گسترش فرهنگ امنیت ملی در جامعه
◊فراهم‎ کردن بستری برای برقراری ارتباط با مراکز علمی و انعکاس مواضع و رویکردهای ایرانی در عرصه ◊مطالعات راهبردی
◊دیده‏‎بانی علمی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و ارائه برآوردهای به موقع و دقیق از محیط راهبردی آن

پژوهشکده مطالعات راهبردی بعنوان سازمانی غیرانتفاعی، با گسترش فعالیت‎ها و به کارگیری علم نوین ارتباطات، به ارتقاء فرهنگ عمومی جامعه و سرافرازی ایران اسلامی می‎اندیشد.

 

مبانی فکری شکل‌گیری پژوهشکده مطالعات راهبردی

◊امنیت‌ دانش‌محور موفق‌تر از سایر شیوه‌های تامین امنیت است.
◊تامین امنیت ملی نیازمند بهره‌گیری از اصول، روش‌ها و ابزارهای علمی است.
◊شناخت دقیق واقعیت‌ها و سازوکارهای علمی لازمه تصمیم‌گیری بهتر راهبردی است.
◊مطالعات امنیتی و راهبردی سابقه‌ای طولانی در جهان دارند.
◊قدرت‌های بزرگ پشتوانه‌های پژوهشی و اتاق‌های فکری نیرومند دارند.
◊ ایران بایستی گام‌های موثر علمی (آموزشی- پژوهشی) در مطالعات راهبردی بردارد.

 

  نظرات ()
ایراس نویسنده: سیده رقیه حسنی - سه‌شنبه ٩ خرداد ،۱۳٩۱

معرفی
مؤسسه مطالعاتی ایراس اولین مؤسسه مطالعاتی غیر دولتی (NGO) کشور است که به صورت تخصصی در حوزه مسائل فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایران و اوراسیا فعالیت می‌کند. مؤسسه به صورت رسمی از سال 1383 فعالیت خود را آغاز کرده و از حیث ساختاری از هیأت امنا، هیأت مدیره، (اعضای هیأت مدیره رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل)، معاونت‌های پژوهشی و اجرایی و بخش‌های ترجمه، پژوهش، اطلاع‌رسانی و پشتیبانی تشکیل شده است. رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل ایراس آقای دکتر مهدی سنایی است. 

اهداف 
ـ افزایش شناخت نخبگان و مردم ایران و کشورهای منطقه؛ 
ـ گسترش تعاملات علمی و پژوهشی با مؤسسات و نهادهای علمی و دانشگاهی مناطق مذکور جهت تفاهم، قرابت و پیوند هرچه بیشتر؛
ـ گسترش مناسبات فرهنگی و تمدنی میان ایران و کشورهای منطقه اوراسیا
ـ تربیت پژوهشگران متخصص در حوزه مسائل منطقه.

موضوع فعالیت
به طور کلی موضوع فعالیت ایراس، فرهنگی ـ پژوهشی است و از دامنه وسیعی برخوردار است که اهم آن به قرار زیر است: 
ـ انجام پژوهش های راهبردی و کاربردی در موضوعات متناسب با اهداف مؤسسه(مانند مطالعات فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،بین المللی)
ـ ترجمه، تألیف و انتشار کتاب، متون و مقالات به زبان روسی، فارسی و انگلیسی؛
ـ گردآوری و ارائه مقالات برتر در زمینه ایرانشناسی و ایران پژوهی؛
ـ ارائه خدمات مشاوره ای به نهادها و سازمان های دولتی و غیردولتی؛ 
ـ مشارکت در پروژه های تحقیقاتی با مؤسسات پژوهشی مشابه در داخل و خارج از کشور؛ 
ـ برگزاری نشست های علمی، سمینارها و کنفرانس ها. 
ـ سایت فعال و پرمراجع موسسه به سه زبان (روسی، انگلیسی و فارسی) در قالب یک سایت خبری، تحلیل و پژوهشی به عنوان اولین پایگاه اطلاع‌رسانی منطقه‌ای با صبغه فرهنگی در ایران، به صورت روزانه خلاء اطلاع‌رسانی از منطقه اوراسیا را پر می‌نماید. این سایت علاوه بر قسمت‌های خبر و تحلیل، دارای بخش‌هایی مانند«ایران شناسی»، «بانک مقالات و گزارش ها» و ... است. سایت ایراس منبع مورد استقاده روزنامه ها، نشریات، سایت‌های خبری و خبرگزاری‌های معتبر کشور است. افزون بر این، مؤسسه به طرق زیر اقدام به ارائة خدمات علمی و پژوهشی به علاقه‌مندان می‌کند. 
- کتابخانة تخصصی با بیش از دو هزار مجلد کتاب به سه زبان روسی، انگلیسی و فارسی که قدمت تعدادی از کتاب‌های روسی، بیش از 100 سال است.
- بانک اطلاعات غنی متشکل از مقالات، مجلات، فصلنامه‌ها، نشریات، بولتن‌ها، پایان‌نامه‌ها و گزارش‌های مربوط به منطقه انتشار یافته در ایران و خارج از کشور؛ 
ـ آرشیو فیلم و نوارهای آموزشی. 

ساختار علمی 
ـ شورای علمی مؤسسه متشکل از برجسته‌‌ترین نخبگان علمی کشور است که اسامی تعدادی از آن‌ها به قرار زیر است: ـ دکتر مهدی محقق ـ دکتر ناصر تکمیل همایون ـ دکتر بهرام امیراحمدیان ـ دکتر فرهاد عطایی ـ دکتر کریمی مطهرـ دکتر احمد پاکتچی ـ دکتر جهانگیر کرمی ـ دکتر احمد نقیب‌زاده ـ دکتر محمدرضا محمدی

برخی فعالیت‌های علمی، پژوهشی و انتشاراتی
- پژوهش «طرح جامع کشور روسیه» (وضعیت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، صنعتی، فناوری های ارتباطی و ...) در 2700 صفحه؛ 
ـ پژوهش «روابط ایران و روسیه»؛ 
ـ پژوهش «روابط ایران و ارمنستان»؛
ـ انتشار «گاهنامه تحلیلی و تخصصی ایراس» در قالب بولتن جهت استفاده تصمیم گیرندگان و دست اندرکاران مسائل منطقه؛ این گاهنامه به طور مرتب از خرداد 1384 تا کنون به‌ صورت ماهنامه منتشر شده است.
ـ انتشار فصلنامه پرمخاطب «ایران ـ اسلاو» به زبان روسی به صورت مشترک در روسیه با مخاطبانی در کل منطقه در زمینه فرهنگ، زبان و ادبیات فارسی و تمدن ایران؛
ـ پژوهش دانشنامه آسیای مرکزی؛
ـ کتاب «روابط پانزده ساله ایران و روسیه» (در ابعاد فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، نظامی، آسیب شناسی و ...) به مناسبت پانزدهمین سال تشکیل کشور فدراسیون روسیه؛
ـ ترجمه و چاپ کتاب «سیاست خارجی روسیه: خودآگاهی و منافع ملی» اثر نویسنده برجسته روس آ.گ زادوخین از زبان روسی به فارسی؛
ـ ترجمه کتاب «روسیه در جستجوی هویت» از انگلیسی به فارسی؛
ـ انتشار فصلنامه علمی و پژوهشی ایراس با گستره بین المللی؛ 
ـ برگزاری سمینار بین المللی آسیای مرکزی، گذشته، حال و آینده به صورت مشترک با دانشگاه تهران؛
ـ برگزاری نشست علمی بررسی آموزش زبان روسی در ایران و زبان فارسی در روسیه با حضور استادان برجسته کرسی های زبان دو کشور؛
ـ شرکت مدیرعامل و استادان مؤسسه در سمینارهای بین المللی در رابطه با منطقه در کشورهای روسیه، قزاقستان، آمریکا و...؛
ـ ارائه مشاوره های علمی به نهادها و سازمان های دولتی و غیردولتی کشور.

  نظرات ()
lموسسه ی مطالعات و پژوهش های سیاسی نویسنده: سیده رقیه حسنی - سه‌شنبه ٩ خرداد ،۱۳٩۱

موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی در سال 1367 به منظور پاسخ گویی به انبوه پرسش ها درباره علل وقوع انقلاب اسلامی و زوایای پنهان تاریخ معاصر، توسط جمعی از علاقه مندان بنیان نهاده شد.

علاقمندان جهت دیدن فهرست کتاب های منتشر شده از سوی موسسه و یا اطلاعات دیگر به آدرس موسسه ی مطالعات و پژوهش های سیاسی  مراجعه فرمایند.

  نظرات ()
موسسه ی مطالعات تاریخ معاصر ایران نویسنده: سیده رقیه حسنی - سه‌شنبه ٩ خرداد ،۱۳٩۱


در سال 1365 با نام موسسه پژوهش و مطالعات فرهنگی با بهره گیری از اسناد قابل توجهی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در اختیار این مرکز قرار گرفته بود شکل گرفت. از آنجا که یکی از اساسی ترین پایه های آگاهی تاریخی بر اسناد و مدارک بازمانده استوار است، موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران در حفظ ، عرضه و انتشار این میراث فرهنگی و نیز ایجاد بستری مساعد جهت پژوهش های تاریخی نهایت سعی و کوشش خود را به کار بست. قلمرو مطالعات تاریخی در این موسسه محدود به تاریخ معاصر ایران است که تحولات سده های 18 الی 20 میلادی در ایران را در بر می گیرد. ویژگی اصلی اسناد موجود در موسسه خصوصی بودن قسمت کثیری از آنهاست و همین موجب تمایز این اسناد از سایر مجموعه های مشابه می شود. در سنوات اخیر نیز به منظور حفظ این میراث گرانبها و همچنین تکمیل موجودی آرشیو موسسه نسبت به خرید و حفظ پاره ای از مجموعه های خصوصی اسناد مبادرت گشته است. بخش های این موسسه که پیگیری وظایف و اهداف یادشده را عهده دارند ، بدین قرار است:

 

آرشیو ، کتابخانه ، بانک اطلاعات پژوهش، دفتر همکاری و ارتباطات بین المللی و انتشارات

همانگونه که می دانید تاریخ و علم سیاست پیوند نزدیکی با هم دارند. و هر نظریه پرداز سیاسی، یا دانشجوی علم سیاست ناگزیر از تسلط به تاریخ برای ارایه ی تحلیل های سیاسی می باشد. علاقمندان می توانند به موسسه ی مطالعات تاریخ معاصر ایران مراجعه نمایند.

 

  نظرات ()
پایگاه تخصصی lمطالعات اینپا نویسنده: سیده رقیه حسنی - دوشنبه ۸ خرداد ،۱۳٩۱

پایگاه تخصصی مطالعاتی INPO مکانی صرفاً علمی و آکادمیک جهت استفاده اساتید، دانشجویان و علاقمندان حوزه سیاست بین الملل (روابط بین الملل،‌ مطالعات منطقه‌ای، علوم سیاسی، حقوق بین الملل و سایر گرایش‌های مرتبط)، که با هدف توسعه و ترویج روزافزون گرایشات آکادمیک در حوزه سیاست بین الملل راه اندازی شده است. این پایگاه بدون شک در آینده ای نزدیک با کیفیتی بالاتر و با استفاده از نظرات اندیشمندان این حوزه حضوری چشم گیرتر در صحنه آکادمیک کشور ایفا خواهد نمود. این پایگاه در نظام ساماندهی وب سایت های وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسیده و در چارچوب قوانین ج.ا.ایران فعالیت خواهدداشت. این پایگاه سایت بسیار جامع و شاید تنها مرجع جامع علوم سیاسی به فارسی باشد. علاقمندان و دانشجویان در تمامی شاخه های علم سیاست می توانند مطالب مورد علاقه، کتاب ها، همایش های روز را در این سایت بیابند. 

جهت کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه تخصصی مطالعاتی اینپا مراجعه فرمایید.

  نظرات ()
مرکز پژوهشهای علمی و مطالعاتی استراتژیک خاورمیانه نویسنده: سیده رقیه حسنی - دوشنبه ۸ خرداد ،۱۳٩۱
 

مرکز پژوهشهای علمی و مطالعاتی استراتژیک خاورمیانه در بهمن ماه 1367 در تهران تاسیس شد . این مرکز علاوه بر مطالعه و تحقیق پیرامون مسائل نظری روابط بین الملل، خاورمیانه شناسی را محور فعالیتهای مطالعاتی، تحقیقاتی و اطلاع رسانی خود قرار داد . در واقع ، این اولین مرکزی است که در ایران با هدف خاص تحقیقاتی در حوزه علوم سیاسی و روابط بین الملل شروع به کار  می کند . ضرورت وجود چنین مرکزی از نقطه نظر تخصصی بسیار بدیهی ومنطقی می نماید . زیراخاورمیانه مهمترین و فوری ترین محیط جغرافیایی تاریخی فکری و امنیتی ایران است و شناخت دقیق و تخصصی ابعاد گوناگون این محیط یک وظیفه روشن علمی و ملی می باشد .این مرکز دارای فصلنامه‌هایی به زبان فارسی، عربی و انگلیسی بوده که دارای اعتبار علمی – پژوهشی و علمی – ترویجی هستند. فصلنامه‌های مرکز عبارتند از: فصلنامه مطالعات منطقه‌ای ویژه امریکا – اسرائیل شناسی، فصلنامه خاورمیانه ویژه مطالعات خاورمیانه، فصلنامه انگلیسی زبان Discourse، که عمدتاً سیاست خارجی کشورمان را به زبان علمی برای جهان خارج بیان می‌کند. فصلنامه ایران و عرب به زبان عربی که درصدد تقویت و تحکیم روابط ایران با جهان عرب است. مرکز همچنین از طریق برگزاری نشست‌های تخصصی به عنوان پلی ارتباطی میان قشر نخبگان و دانشگاهیان با دولتمردان عمل می‌کند و به صورت غیررسمی به تبیین سیاست‌های خارجی کشور می‌پردازد. این مرکز اهداف زیر  را دنبال می نماید :

مطالعه و تحقیق پیرامون مسائل نظری در رشته روابط بین الملل

شناخت عمیق و چند بعدی محیط پیرامونی ایران (تاریخی ، جغرافیایی ، سیاسی ،اقتصادی ، فرهنگی)

بررسی کنشها و واکنشهای متقابل میان ایران و خاور میانه

شناخت سیاست و اقتصاد بین المللی در خاورمیانه

شناخت عمیق تر یکایک کشور های خاورمیانه

تشکیل میزگردهای سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی با شرکت کارشناسان و اساتید داخلی و خارجی

برخورداری از یک کتابخانه تخصصی پیرامون خاورمیانه برای پژوهشگران و دانشجویان

برخورداری از یک بانک اطلاعات و  ارائه تسهیلات لازم جهت اتصال به بانکهای اطلاعاتی

برقراری ارتباط نزدیک باسایر مراکز مطالعاتی در داخلی

برقراری ارتباط نزدیک با سایر مراکز مطالعاتی درخارج از کشور

انتشار بولتن روزانه هفتگی ماهانه و فصلی شامل اخرین اخبار مربوط به خاورمیانه

انتشار گزارشهای خاص تحلیلی ، فصلنامه تخصصی پیرامون خاور میانه و کتابهای موضوع

 

 

 

 


جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت مرکز پژوهش های علمی و مطالعاتی استراتژیک خاورمیانه مراجعه فرمایید.

  نظرات ()
انجمن ایرانی روابط بین الملل نویسنده: سیده رقیه حسنی - دوشنبه ۸ خرداد ،۱۳٩۱

به سال 1382 شماری از استادان برجسته رشته روابط بین الملل کشور که با استادان این رشته در سطح بین المللی تعامل و همکاری داشتند به این فکر افتادند که با هم اندیشی یکدیگر اقدام به تاسیس انجمنی کنند که همکاریهای علمی در این رشته را در داخل کشور نهادینه کند. در این راستا، دکتر مهدی ذاکریان با دیگر همکاران خویش به این تصمیم رسیدند که برای شکل دهی به این مهم با استادان دیگری در داخل و خارج از کشور مشورت نموده و طرحی برای ارایه تهیه کنند. به همین روی گروهی از استادان دانشگاه در کنار هم قرار گرفتند تا هیات موسس شکل گیرد.

دکتر محمد جواد ظریف،دکتر داود باوند،دکتر سید جواد امام جمعه زاده،دکتر سید حسین سیف زاده،دکتر احمد نقیب زاده و دکتر محمد رضا تخشید از جمله اعضای اصلی و کلیدی هیأت مؤسس این انجمن بودند.

این گروه از استادان این رشته به عنوان هیات موسس تقاضای خود را به وزارت علوم ارایه دادند. این طرح و اسامی شرکت کنندگان در آن بارها از سوی وزارت علوم با رایزنی با نماینده هیات موسس مورد بحث و بررسی قرار گرفت که سرانجام پس از طی مراحل اداری در سال 1385 به تصویب وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری رسید.

 

از جمله اهداف اولیه موسسان این انجمن می توان به تقویت ارتباطات استادان این رشته و ارتقاء موقعیت و جایگاه رشته روابط بین الملل در داخل و نیز تقویت نگاه ایرانی به روابط بین الملل و تقویت همکاریهای بین المللی اشاره نمود. گسترش، پیشبرد و ارتقای علمی – کاربردی دانشگاهیان و مجریان تصمیم گیرنده کشور و توسعه کیفی نیروهای متخصص و بهبود بخشیدن به امور آموزشی و پژوهشی در زمینه های روابط بین الملل، علوم سیاسی و مطالعات بین المللی از جمله اهداف بنیادی انجمن است.

 

 

اساسنامه
برابر با اساسنامه مورد تایید و تصویب وزارت علوم و مصوب در هیات موسس، انجمن ایرانی روابط بین الملل اقدامات زیر را به عمل خواهد آورد:
1. انجام تحقیقات علمی و فرهنگی در سطح ملی و بین المللی
2. همکاری با نهادهای اجرایی، علمی و پژوهشی
3. ترغیب و تشویق پژوهشگران و تجلیل از پژوهشگران و استادان ممتاز
4. ارایه خدمات آموزشی، پژوهشی و کاربردی
5. برگزاری گردهمایی علمی در سطح ملی،‌منطقه ای و بین المللی
6. انتشار کتب و نشریات علمی
7. همکاری علمی – آموزشی با دانشگاهها و مراکز پژوهشی خارج از کشور که در زمینه روابط بین الملل فعالیت می کنند.

طی سال های 1386-1389 آقای دکتر مهدی ذاکریان ریاست انجمن را به عهده داشتند. ایشان در دور دوم نیز به عنوان رییس انجمن انتخاب شدند. در دور دوم پس از اعمال تغییراتی در انجمن به دلیل سفر مطالعاتی آقای دکتر ذاکریان آقای دکتر ارسلان قربانی شیخ نشین به ریاست انتخاب شدند.

این انجمن در برگزاری همایش ها و نشست های مربوط به حوادث روز سیاسی بسیار فعال می باشد. هم چنین کارگاه های آموزشی جهت ارتقای سطح دانش دانشجویان برگزار می نماید.  انجمن دارای فصل نامه های پژوهشی و نشریات می باشد.

 جهت ارتباط با انجمن می توانید به آدرس سایت انجمن روابط بین الملل مراجعه فرمایید 

 

  نظرات ()
پرتال علوم سیاسی و روابط بین الملل نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - دوشنبه ۸ خرداد ،۱۳٩۱

امیدوار هستیم در طرح های توسعه گروه سایت های پرشین بلاگ سایتی را با موضوع علوم سیاسی و روابط بین الملل داشته باشیم. ان شاء الله

  نظرات ()
به پرشین بلاگ خوش آمدید نویسنده: پرشین بلاگ - دوشنبه ۸ خرداد ،۱۳٩۱

بنام خدا

کاربر گرامی

با سلام و احترام

پیوستن شما را به خانواده بزرگ وبلاگنویسان فارسی خوش آمد میگوییم.
شما میتوانید برای آشنایی بیشتر با خدمات سایت به آدرس های زیر مراجعه کنید:

http://help.persianblog.ir برای راهنمایی و آموزش
http://news.persianblog.ir اخبار سایت برای اطلاع از
http://fans.persianblog.ir برای همکاری داوطلبانه در وبلاگستان
http://persianblog.ir/ourteam.aspx اسامی و لینک وبلاگ های تیم مدیران سایت

در صورت بروز هر گونه مشکل در استفاده از خدمات سایت میتوانید با پست الکترونیکی :
support[at]persianblog.ir

و در صورت مشاهده تخلف با آدرس الکترونیکی
abuse[at]persianblog.ir
تماس حاصل فرمایید.

همچنین پیشنهاد میکنیم با عضویت در جامعه مجازی مای پردیس از خدمات این سایت ارزشمند استفاده کنید:
http://mypardis.com


با تشکر

مدیر گروه سایتهای پرشین بلاگ
مهدی بوترابی

http://ariagostar.com

  نظرات ()
مطالب اخیر پورتال جامع ولایت علی ع عشق به همه خوبی های عالم است نبودن منطق در جولانگاه تعصب جایگاه قانون در جامعه ی ما ایران . زنان در عرصه ی سیاست، علم، علوم سیاسی وضعیت فارغ التحصیلان علوم سیاسی در ایران lمعرفی اساتید برتر علم سیاست lمعرفی اساتید برتر علم سیاست lمعرفی اساتید برتر علم سیاست معرفی اساتید برتر علم سیاست
کلمات کلیدی وبلاگ موضوعی (۱۱) اشخاص حقوقی (۱٠) علوم سیاسی (۱) پیش فرض (۱) اینترنت وب جامعه و فضای مجازی (۱) جامعه، سیاست، (۱) زن (۱) موفقیت (۱) آینده (۱) علاقه (۱) شغل (۱) تعصب (۱) فرضیه (۱)
دوستان من   پرتال زیگور طراح قالب